Ako napísať dobrý web

From Delphi & Pascal (česká wiki)
Jump to navigation Jump to search

Tento web robím už 10 rokov a to je odbobie počas ktorého získate veľa skúseností. Ale k napísaniu tohoto článku som sa donútil keď som si pozeral konkurenčné stránky. Pre začiatok uvediem jeden popis stránky:

Osobná stránka XY, Pascal, C, PHP, Vtipy, akordy ku gitare

Aj vám sa zdá že táto stránka bude o ničom. Nemýlite sa. Viem si predstaviť ako sa autor snažil nájsť čo najviac vecí na svojom disku, aby z toho spravil stránku ale smola.


V prvom rade než začnete robiť stránku si rozmyslite o čom bude. Čo viete najlepšie, alebo ešte lepšie čo viete a iný nie. Stránka s akordmi? Stránka s vtipmi? Nedajte sa vysmiať takých je mraky a omnoho lepších.


Viete programovať?
No to už je lepšie. Tak sa pozrite čo môžete ponúknuť. Za prvé musia to byť vaše programy. Pozor vystaviť cudzie vám asi reputáciu nespraví. Takže máte svoje dielka? Koľko ich je a v akej kvalite? Je ich pár? Tak to ich radšej dajte na neaký freesource. Je ich viac? No tak to skúste.
Nikto nieje zvedavý kde si sa narodil a akú ZŠ si skončil.
Je ťažké sa s tým zmieriť ale ak niekto hľadá programy v Pascale a nakliká 20 stránok za minútu (poznáte že) tak určite nie preto aby si prečítal že "toto je osobná stránka XY". Možno že ak bude viac študovať web tak si klikne na životopis, ale bude to iste len omylom.
Nedávajte na svoju stránku kopec obrázkov
To je proste strašné. Keď sa pozerám na stránku s programami tak ma takéto obrázky rušia. A ak sú animované potom pôsobia kontraproduktívne. Strašné.
Web môže urobiť každý
To je bohužiaľ pravda a podľa toho to aj vypadá. Ak ste zbastili web za jeden večer (možno dva) ešte to neznamená že ste web-guru. Takto to totiž môže spraviť hockto iný kto sa dostane k dobrému editoru. Preto radím trochu viac pokory a dobre všetko vyskúšajte. Ale hlavne sa pozrite na stránky ktoré sú úspešné a ktoré sa vám páčia. Čo sa vám na nich páči? Žeby nakoniec tie akordy na gitaru?


Zdeno Sekerák (diskusia)