Kam kráčaš Borland?

From Delphi & Pascal (česká wiki)
Jump to navigation Jump to search

Povodne uverejnené na [| http://trsek.blog.root.cz/2008/06/06/kam-kracas-borland]

Mnohí pri prečítaní nadpisu možno namietnu aký Borland veď je to Inspire. Tí viac informovanejší sa začnú smiať a vravieť: "Ale kdeže odvtedy sa už stihol premenovať spať na Borland a potom na CodeGear". No a tí čo sú najviac informovaný vedia že ani to časom nebude pravda. Takže ako? No pravda je že firmu Borland (Inspire (CodeGear (Borland))) kúpila firma Embarcadero (www.embarcadero.com). Informácia je aktuálna od 12. mája 2008.


Čo sa stane teraz? Ďalšie premenovanie? Ďalšie "nové smerovanie" firmy? Používam ešte C++ Builder ale úprimne oproti MS Visual Studiu je na tom zle. Pred 3 rokmi som počul ako sa zástupca MS vyjadril že: "Borland pre nás nieje žiadna konkurencia". Pokladal som to za povýšenecké gesto, dnes ale viem že tá veta bola pravdivá. Bohužiaľ Borland sa potáca a posledná informácia len ukazuje že v boji s MS už prehral. Chcete ďalšie dokazy?

  • príklon ku fakticky konkurenčnej technológii .NET
  • príklon k OpenSource (Eclipse) čo je mimochodom obľúbená finta keď firme dochádza dych
  • vlajková loď JBuilder je založená na produkte ďalšej firmy (Sun (Oracle))
  • dosť slabý RoadMap vývoja
  • no a linux komunitu určite sklamalo ako "zabili" Kylix


Ako mnoho vás som na produktoch fy. Bolrand vyrastal. Rada Turbo pre DOS je dodnes klasikom o čom svedčí aj to, že Turbo Pascal 7.0 je dodnes možné kúpiť v shop.borland.cz a je najpoužívanejším programovacím jazykom na naších školách (SR+ČR). Možno sa pýtate ako je to možné? V dnešnej dobe keď sa všetci predbiehajú v poskytovaní vývojového prostredia zadarmo? Tiež tomu nerozumiem. Firma uvoľnila verziu Turbo Pascal 5.5 vo svojom Antique. Takže verzia 5.5 je fakticky free. Ale prečo nie je free 7.0, keď oveľa hodnotnejší Turbo Explorer je zadarmo, je takou menšou záhadou.


Osobne som 2x intervenoval u zástupcu v našich krajoch pana Richarda Kubáta ale bez výsledku. Odpoveďou bolo že si to tak želá manažment v USA. Napadá ma uštipačná otázka. Je natom Borland tak zle, že sa potrebuje finančne hojiť na TP7.0? ...


K téme Turbo Pascal na naších školách. Ako je možné že si TP drží takú neotrasiteľnú pozíciu? Pár vysvetlení som svojho času napísal tu Prečo Pascal. Možem k nim pridať ešte tieto:

  • pascal učia tí, čo ovládajú len pascal ;o)
  • pascal je veľmi rýchly pre začiatok, stačia 2 príkazy a začiatočník može písať program, žiadne 1-2DVD s ďalšími upgrade, žiadna inštalácia trvajúca hodiny
  • program keď je skompilovaný tak funguje
  • ak nastane chyba je veľmi dobre lokalizovaná prostredím, žiadne "fake" chyby kvoli chybajúcej bodkočiarke o 2 riadky vyššie

Že je to málo? Iste. Ale stačí to a verte mi že Pascal prežije všetko. Je to taký programátorský nezmar pre začiatočníkov.


PS: Inak ja by som najradšej vlastnil firmu ktorá tlačí vizitky a propagačné materiály pre Borland ;o)